Jak si vybrat držák na skleničky na víno
Držáky na víno

Milujete víno a současně vás trápí nedostatek prostoru v kuchyni? Sáhněte po držáku skleniček. Podle čeho vybírat?

Držáky na víno nástěnné

Nástěnné držáky dávno neuvidíte jen v barech, kde profesionálové potřebují mít skleničky přehledně roztříděné a ihned připravené pro hosty.

Držáky skleniček na víno se pro svou praktičnost stávají stále oblíbenějším doplňkem nejedné domácnosti. Pomohou vám udržet skleničky v dosahu vždy, když je budete potřebovat a současně je uklidíte na bezpečné místo, kde nehrozí jejich rozbití. Výhodou je jednoznačně i finanční nenáročnost takového řešení, podobné věšáky pořídíte za několik málo stokorun.

Pokud chcete a můžete investovat více, určitě má smysl zvážit, zda by se vám nevyplatilo rovnou investovat do kombinace, která vám dovolí uskladnit sklenice a zároveň lahve. Elegantně tak jedním produktem vyřešíte hned dva problémy najednou.

Velikost

Podle množství sklenic, které plánujeme tímto způsobem uskladnit, si musíme vybrat vhodnou velikost držáku. Ta se uvádí v centimetrech. Výrobci rovněž u svých produktů definují i velikost rozteče mezi jednotlivými kolejnicemi.

Držáky na skleničky na víno se vyrábějí jednak v klasickém jednoduchém provedení, ale také i coby modely dvouřadé, případně se objevují i větší verze s až čtyřmi řadami. Asi nejčastěji se setkáte s provedením na tři až čtyři skleničky.

Materiál

Většinou mají tyto držáky podobu drátěného programu pro příslušný počet sklenic. Vyrábějí se z pochromovaného kovu, většinou oceli, což do každého interiéru vnese nádech minimalistické elegance. Díky tomu se stojany i velmi snadno udržují v čistotě, stačí je pouze otřít vlhkým hadříkem.

Do prostor laděných ve stylu vintage krásně zapadnou držáky kovové v měděném odstínu. Díky prohýbanému tvaru navíc působí velmi dekorativně.

Setkat se můžete v tomto segmentu i s alternativou přírodního dřeva. Takovýto držák se hodí nejen do rustikálně pojatých interiérů, kterým chceme vdechnout atmosféru vinného sklípku, ale i do moderně řešené kuchyně. Vždy se totiž jedná o jedinečný kousek, který vyniká nad sériovou výrobu. Jistou nevýhodou, která je daní za zmíněnou originalitu, je určitě vyšší pořizovací cena tohoto typu.

Dřevěné držáky se dodávají buď v podobě určené k upevnění na zeď nebo jednoduše jako samostatně stojící. Nevýhodou druhého jmenovaného typu je hlavně to, že zde odpadá úspora místa, držáku musíte vyčlenit svůj prostor.

Které sklenice do nich můžeme vložit?

Výrobci toto ve svých specifikacích přesněji definují, aby se vám nemohlo stát, že právě vaše sada skleniček do držáku pasovat nebude.

Řiďte se tak tím, jaký má být maximální vhodný průměr dna skleniček, případně pokud výrobce jednoduše píše, že jeho výrobek je univerzální a vhodný pro libovolnou sklenici na stopce. Pak samozřejmě držák nevyužijete jen pro sklenky na víno, ale také například pro ty likérové atd.

Jak se držáky připevňují?

Stojany sklenic na víno většinou není nutné nijak složitě připevňovat. Stačí je za pomoci úchytek jednoduše připevnit, nemusíte nic navrtávat a obejdete se bez šroubů nebo dalších pomůcek. Využít můžete libovolnou poličku nebo spodní část kuchyňské linky. Držáky jsou na své místo pevně fixovány, určitě nehrozí jejich sklouznutí.

Držáky určené na stůl nebo k přenosu

Elegantní způsob, jak víno servírovat na stůl, představují speciální držáky dřevěné, které připevníme na lahev a zároveň k nim uchytíme skleničky. Využít tento způsob můžeme i pro jednoduchý přenos skleniček při rozlévání vína.

Držáky se vyrábějí z různých druhů dřeva, například březového. Díky tomu je každý držák jiný, neboť materiál má svou specifickou strukturu. Vhodný je tento typ pro všechny milovníky přírodních materiálů.

TOP